Jak wybrać słuchawki?

Jakie słuchawki wybrać?

Dla wielu z nas dobrze dobrane słuchawki mają ogromne znaczenie. Innym wystarczają  stare lub te, które dołączane są do telefonu. Inwestycja w słuchawki może być jednak bardzo opłacalna, zwłaszcza dla tych, którzy często słuchają muzyki. Znajomość żargonu i zrozumienie specyfikacji są najważniejsze, jeśli chcesz znaleźć to, czego naprawdę potrzebujesz. Dowiedz się, jak wybrać słuchawki, które spełnią wszelki Twoje oczekiwania i będą mogły Ci służyć długie lata. 

Rodzaje słuchawek dostępne na rynku

Zanim skupimy się na szczegółach związanych ze specyfikacją, najpierw przedstawimy typy słuchawek, jakie możemy dostać w sklepach.

  • Słuchawki douszne
  • Słuchawki nauszne
  • Słuchawki bezprzewodowe

Specyfikacja słuchawek

Poniżej przedstawiamy parametry, na które należy zwrocić szczególną uwagę podczas wyboru odpowiednich słuchawek.

System akustyczny

W przypadku słuchawek „akustyka” reprezentuje konstrukcję słuchawek. Zamknięty system akustyczny zatrzymuje hałas przed przechodzeniem przez słuchawki do / z zewnątrz. Z drugiej strony, otwarty system akustyczny nie działa; inni ludzie wokół ciebie mogą z łatwością usłyszeć, co słyszysz.
Zauważ, że zamknięta akustyka nie jest równa redukcji szumów, lub jest w 100% odporna na hałas, lub że osoby postronne nie słyszą w ogóle tego, co grasz. Jeśli głośność jest wysoka, wycieknie dźwięk. Tylko dobrze dopasowane zamknięte słuchawki akustyczne mogą skutecznie zmniejszyć hałas!
Specyfikacja ta znajduje się głównie w drugim rodzaju słuchawek nausznych, o których wspominaliśmy wcześniej. Obecnie większość tych słuchawek jest zamknięta, a to jest również preferowane przez konsumentów.

Czułość

Czułość, zwykle mierzona w dB / mW, oznacza ile dźwięku (w decybelach / dB) może wyprodukować słuchawki za 1 miliwat sygnału elektrycznego. Im wyższa czułość, tym wyższy dźwięk. Wartości czułości słuchawek zwykle mieszczą się w zakresie od 80 do 110 dB.

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia odnosi się do zakresu częstotliwości, który może pokryć Twoje słuchawki. Im większy zasięg, tym lepiej. Większa różnica pomiędzy wartością minimalną i maksymalną wskazuje na większy zasięg zasięgu.

Membrana

Membrana to cienka membrana wewnątrz słuchawek, która wibruje i wytwarza dźwięk. Istnieje wiele kształtów, w których przepony są zaprojektowane w: kopule, stożku i rogu. Materiały przeponowe również się różnią. Nie ma jednego materiału lub kształtu, który jest absolutnie pożądany w stosunku do drugiego.

Impedancja

Impedancja to opór obwodu słuchawkowego względem sygnału elektrycznego. Im większa jest impedancja, tym mniejszy jest sygnał elektryczny i wytwarzany jest mniejszy poziom dźwięku. W większości przypadków preferowana jest mniejsza impedancja w słuchawkach, najlepiej poniżej 25 omów.

Redukcja szumów

Słuchawki z redukcją szumów nie działają po prostu poprzez blokowanie hałasu z zewnątrz. Słuchawki zbierają hałas z zewnątrz i znoszą go podczas odtwarzania dźwięku. Słuchawki z redukcją szumów są świetne dla audiofilów.

Cewka głosowa

Cewka głosowa to przewód cewki wewnątrz słuchawek. Jest on wykonany z miedzi, aluminium lub aluminium pokrytego miedzią. Aluminium wytwarza bardzo wrażliwy dźwięk, ale ponieważ nie jest w stanie wytrzymać długiego użytkowania, jakim jest miedziana puszka, CCAW jest obecnie najczęściej używanym drutem w słuchawkach.

Technologia bezprzewodowa

W słuchawkach dostępnych jest kilka technologii bezprzewodowych – Bluetooth, NFC (Near-Field Communication), RF (Radio Frequency), podczerwień.

Typ magnesu

Czasami w specyfikacjach znajdziesz magnesy typu „Neodymowy” lub „Ferryty” jako wartości. Nie musisz zwracać szczególnej uwagi na tę specyfikację.
Mimo że neodym jest magnesem używanym najczęściej w nowoczesnej elektronice i jest silniejszy niż ferryt, producenci słuchawek zaprojektują obwód w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać rodzaj magnesu. Rodzaj magnesu może wpływać na koszt produkcji słuchawek, ale nie na tyle, aby się martwić.

 

Podsumowanie, jakie słuchawki warto wybrać?

Na koniec, w jakiej sytuacji powinieneś używać różnych słuchawek? Jeśli chcesz dobrej zasady: przewodowe słuchawki douszne do dojazdów; bezprzewodowe wkładki douszne zapewniające mobilność w domu i uprawianie sportu; przewodowe słuchawki do pracy na komputerze przez długie godziny; bezprzewodowe słuchawki do pracy na laptopie przez wiele godzin i do oglądania telewizji.